Staff Directory

Office Staff

Principal - Justin Linch (Contact Justin Linch)
Administrative Assistant to the Principal - Anna Johnson (Contact Anna Johnson)
8th Grade Assistant Principal - Amie Bowman (Contact Amie Bowman)
Administrative Assistant to the Assistant Principals - Kory Stamps (Contact Kory Stamps)
7th Grade Assistant Principal - Bakari Posey (Contact Bakari Posey)
Treasurer - Mickie Jones (Contact Mickie Jones) 317-964-6673
Receptionist - Soña Gonzales (Contact Soña Gonzales) 317-964-6600
Registrar - Lisa (Charisse) Acklin (Contact Lisa (Charisse) Acklin)
Attendance Secretary - Jane Neal (Contact Jane Neal) 317-964-6610 Reporting absence or early release 317-964-6605
Athletic Director - Bradley Phelps (Contact Bradley Phelps)
Nurse - Beth Dreiman (Contact Beth Dreiman) 317-964-6684
Nurse - Meagan Etherington (Contact Meagan Etherington) 317-964-6684
Cafeteria Manager - Eady Hisle (Contact Eady Hisle)
Head Custodian - Demetrice Merriweather (Contact Demetrice Merriweather)
Technology - Brad Elliott (Contact Brad Elliott)
Technology - Jeff Woloshin (Contact Jeff Woloshin)
Attendance Secretary - Maria Gimenez-Prado (Contact Maria Gimenez-Prado) 317-964-6610 Reporting absence or early release 317-964-6605

Alternative Instructional Setting

Jamie Bradley (Contact Jamie Bradley)

Art

Kimberly Dax (Contact Kimberly Dax)
Adrianne Overby (Contact Adrianne Overby)

AVID

Lindsay Fisher (Contact Lindsay Fisher)

College & Career

Michael Wheeler (Contact Michael Wheeler)

E-Learning/Instructional Specialist

Amy Bush (Contact Amy Bush)

English as a New Language

Julianna Cruz Martinez (Contact Julianna Cruz Martinez)

Exceptional Learners

Kim Baron (Contact Kim Baron)
Occupational Therapist - Glenda Gerulski (Contact Glenda Gerulski)
Melinda Hufford (Contact Melinda Hufford)
Henry Tarbox (Contact Henry Tarbox)
Life Skills Teacher - Samantha LeRose (Contact Samantha LeRose)
Lorin Mauck (Contact Lorin Mauck)
Physical Therapist - Amy Mozingo (Contact Amy Mozingo)
School Psychologist - Courtney Salge (Contact Courtney Salge)
Andrew Short (Contact Andrew Short)
Speech Language Pathologist - Megen Smith (Contact Megen Smith)
Charmonique Stallworth (Contact Charmonique Stallworth)
Department Chair - Sherine Sublette (Contact Sherine Sublette)

Guidance

A-F Last Names Guidance Counselor - Larry Pierce (Contact Larry Pierce)
G-O Last Names Guidance Counselor - Jacqueline Juett (Contact Jacqueline Juett)
P-Z Last Names Guidance Counselor - Deborah Baker (Contact Deborah Baker)

Language Arts

Sarah Butts (Contact Sarah Butts)
Adam Dundas (Contact Adam Dundas)
Steve Helgeson (Contact Steve Helgeson)
Rachel Johnson (Contact Rachel Johnson)
Michael Rouzer (Contact Michael Rouzer)
Danielle Smith (Contact Danielle Smith)
Katy Stephenson (Contact Katy Stephenson)
Julie Rutan (Contact Julie Rutan)
Keondre Montgomery (Contact Keondre Montgomery)

Mathematics

Kathleen Czerpak (Contact Kathleen Czerpak)
Janet Farmer (Contact Janet Farmer)
Patrice Ford (Contact Patrice Ford)
Jeff Harker (Contact Jeff Harker)
Math Remediation and Computer Science - Mary Jack (Contact Mary Jack)
Michelle Johnson (Contact Michelle Johnson)
Meredith Kalbfleisch (Contact Meredith Kalbfleisch)
Jason Phillips (Contact Jason Phillips)
Kayci Troyer (Contact Kayci Troyer)

Media Center

Tricia Wells (Contact Tricia Wells)

News Media

Paige Randall (Contact Paige Randall)

Performing Arts

Amanda Camacho (Contact Amanda Camacho) Orchestra
Band Director - Shannon Jones (Contact Shannon Jones) Band Director
Assistant Band Director - Briana Rhodes (Contact Briana Rhodes)
Choir Director - Terran Williams (Contact Terran Williams

Physical Education/Health

Brandon L. Brooks (Contact Brandon L. Brooks)
Justin Miller (Contact Justin Miller)
Charlie Pinkerton (Contact Charlie Pinkerton)
(Jeffrey) Scott White (Contact (Jeffrey) Scott White)

Project Lead the Way

PLTW Teacher - Adriana McCullough (Contact Adriana McCullough)
PLTW - Stephanie Wilson (Contact Stephanie Wilson)

Science

Dr. Solomon Abebe (Contact Dr. Solomon Abebe)
David Blume (Contact David Blume)
Teresa Bradburn (Contact Teresa Bradburn)
Stephon Gilder (Contact Stephon Gilder)
Ann Papachronis (Contact Ann Papachronis)
Neil Kazmierczak (Contact Neil Kazmierczak)
Caitlyn Redmon (Contact Caitlyn Redmon)

Social Studies

Lauren Baluyot (Contact Lauren Baluyot)
Joshua Baxter (Contact Joshua Baxter)
Deborah Ivaldi (Contact Deborah Ivaldi)
Allison Foxworthy (Contact Allison Foxworthy)
Ike Homburg (Contact Ike Homburg)
Crystal Johnson (Contact Crystal Johnson)
Damon Voss (Contact Damon Voss)

Spanish Immersion

Gema Camarasa (Contact Gema Camarasa)
Walter Feshold (Contact Walter Feshold)
Yolanda Soto (Contact Yolanda Soto)

World Languages

Ellen Aleksa (Contact Ellen Aleksa)
Dustin Mills (Contact Dustin Mills)
Landon Peterson (Contact Landon Peterson) Spanish